“Marshall Rosenberg

Şidetsiz İletişimi öğretmek

Pek çok kişi Şiddetsiz İletişimin hayatlarına yaptığı katkıları çok değerli bulup, bunu başkaları ile paylaşmayı, bu amaçla eğitim sunmayı ve belki de sertifikalı eğitmen olmayı düşleyebilir.

CNVC merkezi ve bu sitenin listesinde bulacağınız sertifikalı eğitmenler Şiddetsiz İletişimin  yaygınlaşmasını gönülden desteklerler. İnsanların kişisel ve örgütsel ilişkilerinde herkezin ihtiyaçlarının gözetildiği çözümlerin üretildiği barıştan yana küresel vizyona katkılarını sevinçle selamlarız.

CNVC Şiddetsiz İletişimi paylaşmak isteyenlere aşağıda tercümesini bulacağınız bir uygulama rehberini sunar.

CNVC – Şiddetsiz İletişim Merkezi (ABD) Sertifikası


Şiddetsiz İletişim Merkezi (ABD) CNVC - Eğitmeni Setifikası almak bildiğimiz anlamda bir eğitim pogramından farklı bir yolculuk olup bu süreçte sizden istenecekler:
                 
-    Toplumsal değişime ve manevi değerlere yaklaşımınızda, bir
     opluluk içinde yaşayarak uygulamanızda ifadesini bulacak olan
     derin bir Şiddetsiz İletişim farkındalığı, bilinci ve tutumu
     geliştirmeniz;
-    Şiddetsiz İletişim sürecini derinden kavramış olmanız ve bu bilgileri
     öğretme becerilerini kazanmış olmanızın yanı sıra, kendi öğrenme ve
     büyümenize devam etmeye güçlü bir istek duymanız;
-    En az bir yıldır Şiddetsiz İletişimi öğretiyor olmanız. Bunu sertifikasız
     eğitmen olarak seminerlerde ve alıştırma gruplarında yapmanız;
-    Kendi gelişiminiz için en az üç değişik CNVC sertifikalı eğitmenin
     rehberliğinde önemli ve anlamlı eğitim deneyi edinmiş olmanız;
-    3-5 yıl gibi bir süreyi kapsıyacak zamana yaydığınız en az 50
     seminer gününe katılmış olmanız (Buna 9 günlük Uluslararası
     Intensive Traininge-IIT de dahildir);
-    Şiddetsiz İletişimle yolculuğunuzda kişisel öğrenme ve gelişmenizi
     izleyebilmenize yardımcı olacak günce ve eğitim seyir defteri
     tutmanız;
-    Bir Sertifika Eğitmeninin rehberliginde katılmanız olarak sıralanabilir.
                 
CNVC Eğitmeni Setifikası almak isteyenler için 15 seminer günü ile “Şiddetsiz İletişim Temel Eğitim Programı 2012-13” sertifika sürecinin modüllerinden birini oluşturur.


CNVC Setifikalı olmayanlar için

Şiddetsiz İletişimi Paylaşma Rehberi

Şiddetsiz İletişimin hayatımıza katkılarını gördükçe içimizde genellikle öğrendiklerimizi başkalarıyla paylaşma isteği uyanır. Gerçekten de birlikte çaba harcamak isterken düşlediğimiz, bütün insanların ve kuruluşların barışçıl davranma kapasitelerini derinleştirmesi böylece hayata çok daha iyi hizmet edebilmektir.
Şiddetsiz İletişim düşünü paylaşmak ve yaymak için katkıda bulunmak isteyen herkeze hoş geldiniz diyoruz. Ve hiç bir şekilde bu coşkunuzu bastırmak istemeyiz. Şiddetsiz İletişimden anladıklarını başka kişi ve kuruluşlarla paylaşmak isteyen bireyler bize sıklıkla Aşağıdaki soruları yöneltirler.

(1) İnsanların Şiddetsiz İletişimi öğretme cesaretini kırmak istemiyorsanız, neden CNVC Sertifikalı Eğitmenler yarattınız?

Niyetimiz insanların değerli buldukları bilgileri başkalarıyla paylaşma cesaretini kırmak değil, Şiddetsiz İletişimin bir yöntem olarak bütünlüğünü korumak. Şiddetsiz İletişimin özü ve yaklaşımın amacını gerekli ihtimam ve titzlikle ifade edeceğine güven duyduğumuz eğitmenleri bir setifika ile belirliyoruz.

(2) Yani Şiddetsiz İletişimi öğretmemize bir itirazınız yok mu?

Kesinlikle hayır. Tam tersine, bunu teşvik ediyoruz. Şiddetsiz İletişimle edindiğiniz tecrübeleri diğer insanlarla paylaşmanızı ve bunu kendi anlayışınıza dayanarak yaptığınızı açıklamanızı takdirle karşılıyoruz. Bunun yanısıra, teşekkürle Marshall B. Rosenbergin çalışmasını anmanızı, sertifikalı eğitmenlerden ve varsa yörenizdeki yerel Şİ-örgütlerinden bahsetmenizi ve daha geniş bilgi için, CNVC sitesi www.cnvc.org ve www.siddetsiz-iletisim.com adresini vermenizi rica ediyoruz.

(3) Şiddetsiz İletişim Öğrettiğimize dair Reklam Yapabilir miyiz?

Eğer Şiddetsiz İletişim Tanıtımı, Semineri, Atölye Çalışması veya Çalışma Grubu türünde eğitimler sunuyorsanız “Şiddetsiz İletişim” kavramı CNVC'nin yasal olarak korunan hizmet markası (sm) olduğundan yayın ve tanıtım materyallerinizin başlık veya alt başlığında kullanmamanızı rica ederiz. Ancak 2. maddede sözünü ettiğimiz biçimiyle CNVC´yi tanıtarak metin içinde kullanabilirsiniz.

(4) Şiddetsiz İletişim Eğitmeniyiz Diyebilir miyiz?

Lütfen CNVC nin himayesinde olduğunuz veya sertifikasını aldığınız izlenimini bırakacak “Şiddetsiz İletişim Eğitmeni”, “Şiddetsiz İletişim” ve benzeri ibare ve kavramları içeren kartvizit, broşür web sitesi gibi materyal hazırlamaktan kaçınmanızı rica ederiz. Sunduğunuz eğitimlerde CNVC sertifikanız olmadığı konusunda katılımcıları bilgilendirmenizi istiyoruz. Ancak sizi kendi Şiddetsiz İletişimle ilgili öğrenme hikayenizi paylaşmaya ve bu alanda deney sahibi olmaya devam etmeye davet ediyoruz.

(5) Bütün istediğiniz bu mu? Eğitimlerimden herhangi bir maddi beklentiniz var mı?

Gönülden alıp verme ruhu ile eğitim sunduğunuzu umuyoruz ve bunun bir ifadesi olarak memnuniyetle bağış kabul ederiz. (sertifikalı Eğitmenler eğitim kaynaklı gelirlerinin %10 unu CNVC’ye verirler) Bu kaynaklar CNVC’nin Şiddetsiz İletişimi dünyanın her yerine ulaştırabilme amacına destek olur.

(6) Sunum yaparken CNVC veya CNVC Eğitmenleri tarafından hazırlanmış malzemeleri kullanabilir miyim?

CNVC materyalleri telif hakkı ile korunduğundan izinsiz kullanmaktan kaçınmanızı rica ediyoruz. Çoğu materyal belirli bir eğitim tipi için hazırlanmıştır. Genelde ve bağlam dışı kullanıldığını görmekten hoşlanmıyoruz. Eğitmenlerin kendi birysel eğitimleri için hazirladığı materyaller konusunda lütfen sözkonusu eğitmenin kendisine danışınız. Eğer kendi malzemenizi hazırlıyorsanız lütfen yaratıcı olup ''Şiddetsiz İletişim'' başlığı dışında farklı bir isim kullanınız. Eğitim verirken . “şiddetsiz İletişim”e gönderme yapabilirsiniz. Hazırladığınız materyallerde ve içerikte “Marshall B. Rosenberg ve Şiddetsiz İletişim Merkezi, www.cnvc.org un çalışmaları”nı kaynak gösterebilirsiniz.

Eğer hala sorularınız varsa, yanıtlamak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Size sundugumuz rehberi kabul etmek, bir takım ihtiyaclarınızı karşılamanıza hala engel ise, kendiniz veya grubunuz şiddetsiz iletişim semineri sunmadan önce bizimle diyaloğa girmek için lütfen CNVC ofisi ile bağlantı kurunuz.

Eğer sertifika alma amacını güdüyorsanız, lütfen CNVC trainer certification sayfasına bakınız ve orada bulacağınız “Settifikaya Hazırlık Paketi”ni okuyunuz.

Daha barışçıl bir dünya yaratma arayışında birlikte çalışmak ümidiyle
Siddetsiz İletisim Merkezi Albuquerque-ABD
10 mayis 2006

© Siddetsiz İletişim Türkiye 2005 - Web design by Vivet Alevi